Plantonia znajduje się w budynku, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. W ostatnim czasie odnowiliśmy to miejsce, zachowując całą frontową część budynku. Przywróciliśmy kamienicy dawną świetność.
Salwator to piękna część Krakowa. Dzięki bliskości bulwarów wiślanych, szybko można oddalić się od ulicznego ruchu lub wręcz przeciwnie – dotrzeć do Starego Miasta i zobaczyć Wawel lub Rynek Główny. Blisko do centrum, a jednocześnie obok głównych tras turystycznych.
Tuż obok znajdują się wielka miejska łąka, czyli błonia, a nieco dalej największy las w Krakowie, czyli Lasek Wolski i Kopiec Kościuszki ze wspaniałym widokiem na miasto.
Plantonia to świetnie miejsce również dla tych, którzy od zakupów w supermarkecie wolą targ. Kilka minut od nas mieści się popularny wśród mieszkańców Krakowa Plac Targowy na Stawach, gdzie można kupić sezonowe warzywa oraz owoce od mniejszych i lokalnych sprzedawców.
W kilka minut dostaniesz się do Muzeum Narodowego, w którego kolekcji znajdują się ważne dzieła dla polskiej sztuki XIX, XX i XXI wieku: obrazy, rzeźby, rysunki oraz rzemiosło artystyczne.
Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Zamek Królewski na Wawelu to wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości, a od roku 1930 także jedno z najważniejszych muzeów w kraju, przechowujące cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli.
Obóz Auschwitz Birkenau jest największym i jednym z sześciu najsłynniejszych obozów koncentracyjnych zbudowanych podczas II wojny światowej na terytorium Polski. W muzeum można zobaczyć oryginalne ogrodzenia, bocznice kolejowe, komory gazowe i pomieszczenia, które funkcjonowały podczas działalności obozu, a także przedmioty osobiste należące do ofiar. Wizyta w tym miejscu pozwala poznać wiele z historii II wojny światowej, którą trudno znaleźć w podręcznikach.
Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce. Jego początki są związane z rokiem 1400. Obecnie jest ono siedzibą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachwyca nie tylko piękną historią, ale również imponującymi wnętrzami, które sprawiają wrażenie niewzruszonych duchem czasu. Znajdziemy w nim takie interesujące wystawy stałe jak: pokoje profesorskie, skarbiec Kopernika czy też aulę jagiellońską. A wszystko to dzieje się w atmosferze dzieł mistrzów- Wikacego, Malczewskiego i wielu innych wybitnych artystów.
Polska słynie z podziemnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich są podziemia rynku w Krakowie, gdzie można zobaczyć fragment średniowiecznego Krakowa, który odkryli archeolodzy w latach 2005−2010. Wystawa rozciąga się na powierzchni około 3.400 metrów kwadratowych i jest szansą na lepsze zapoznanie się z historią Krakowa oraz zobaczenie jak kiedyś wyglądało codzienne życie codzienne mieszkańców. Jednocześnie muzeum jest bardzo nowoczesne, obfite w ekrany dotykowe czy audio-przewodniki.
Krakowski Kazimierz skradnie serce nie jednego podróżnika. Ta dzielnica Krakowa ma w sobie wyjątkowo dużo uroku oraz swoistej magii. Powszechnie jest on znany jako dzielnica żydowska, co jest oczywiście w pełni uzasadnione. W XIX i XX wieku ludność żydowska stanowiła znaczną większość mieszkańców, dzięki czemu będąc na Kazimierzu będziemy mieli szansę zwiedzić Synagogę, czy też spróbować wyśmienitych koszernych potraw kuchni żydowskiej.
Nowa Huta, czyli największa, a zarazem najmłodsza dzielnica Krakowa, która z Krakowem- na pierwszy rzut oka- wydaje się mieć niewiele wspólnego. Z założenia miało być to miejsce życia świeckich robotników, czyli była to swoista ojczyzna socjalistów. Do najbardziej reprezentatywnych miejsc ‘miasta beż Boga’ należy Plac Centralny, Aleja Róż, Kopiec Wandy, czy też Dworek Jama Matejki, gdzie działa Muzeum Artysty. Będąc w Krakowie warto poświęcić troszkę uwagi na poznanie tego fascynującego projektu socrealizmu.